طراحی سایت آزمون آنلاین و آموزش
۱۷
تیر

طراحی سایت آزمون آنلاین

آیا در شرایط کنونی با توجه به الکترونیکی شدن و آنلاین شدن کلاس ها و آزموهای مدارس و دانشگاه ها نیاز به طراحی سایت آزمون آنلاین دارید تا با توجه به آن امکان برگزاری آزمون برای دانش آموزان و یا دانشجویان شما فرآهم باشد؟

با توجه به شرایط کنونی ایران و جهان که در واقع مشکل ویروس کرونا و نیاز حضور دانش آموزان، دانشجویان و معلمان و اساتید گرامی در منزل و قرنطینه شدن، بسیاری به دنبال برگزاری سیستم های آزمون آنلاین برای برگزاری امتحانات پایان سال و یا ترم دانشگاهی هستند.

اولین گزینه ای که بسیاری از معلمین از آن برای پیاده سازی آزمون های آنلاین خود بهره می گیرند سیستم آزمون ساز یا فرم ساز گوگل است.

دانشگاه ها نیز برای برگزاری آزمون های آنلاین خود اکثرا سیستم ها و پلتفرم های اختصاصی خود را راه اندازی کرده و یا برای شرایط کنونی بهینه سازی کرده اند.

فرصت ایده آل برای طراحی سایت آزمون آنلاین

ویروس کرونا در کنار مشکلات و آسیب های بسیاری که به جوامع داخلی و جهان وارد کرده است اما مزایایی را به همراه داشته که نتیجه آن در آینده پدیدار خواهد شد.

از جمله به تصویر کشیدن عملی نیاز به راه اندازی سیستم ها و پلتفرم های آنلاین است.

همان دولت الکترونیک یا سیستم آموزش الکترونیک که در خبرها زیاد شنیده ایم.

یکی از سیستم هایی که در این زمان با مشکل مواجه شده است سیستم آموزشی است.

در سیستم آموزشی نیاز به آموزش آنلاین، برگزاری دوره های آموزشی و همچنین آزمون های آنلاین بیش از پیش بیشتر و بیشتر احساس می شود.

افرادی که در گذشته به فکر آنلاین سازی، سیستم آموزشی مدرسه و یا دانشگاه های خود بوده اند اکنون با کمی بهینه سازی و تغییرات به راحتی امکان استفاده از سیستم خود را بدون دردسر دارند.

اما مدارس و یا مراکز آموزشی که پیش بینی برای پلتفرم های آنلاین خود نداشته اند اکنون با سردرگمی به دنبال یک سیستم آموزش و یا آزمون ساز آنلاین هستند که در نهایت هم این سیستم ها به درستی پاسخگوی نیازهای آنها آنطور که انتظارش را دارند نخواهد بود.

چرا که هر مرکز آموزشی از جمله: مدارس، مرکز فنی و حرفه ای، مراکز قرآنی و یا حتی دانشگاه ها شرایط ویژه برگزاری کلاس ها، آموزش و یا آزمون های اختصاصی خود را دارند.

آیا برای طراحی سایت آموزش و آزمون آنلاین دیر شده است؟

طراحی سایت آموزش و آزمون آنلاین
طراحی سایت آموزش و آزمون آنلاین

یک خبر خوب برای شما داریم!

سیستم های مدیریت محتوایی قدرتمندی از جمله وردپرس وجود دارند که می توان در سریعترین زمان ممکن و با یک هزینه مناسب به طراحی سایت آزمون و آموزش آنلاین پرداخت.

این سیستم مدیریت محتوایی افزونه های قدرتمندی دارد که می توان با بهره گیری از امکانات و ویژگی های آنلاین یک آزمون آنلاین و یا آموزش های مربوط به دروس مدارس در مقاطع مختلف و یا آموزش دروس دانشگاهی و یا حتی مراکز آموزشی را به صورت آنلاین انجام داد.

در ادامه در این خصوص بیشتر بحث خواهیم کرد.

طراحی سایت اختصاصی یا پلتفرم های آنلاین آموزشی و آزمون ساز؟

شاید بتوان از سایت های آزمون ساز و یا سایت های آموزش آنلاین برای پیاده سازی نیازهای خود استفاده کنید.

اما توجه به این نکته که این سایت ها برای گروه های متعدد ایجاد شده اند و امکانات عمومی را در اختیار افراد قرار میدهند بسیار مهم است.

سایت های خارجی که به دلیل بومی نبودن زبانشان و همچین هزینه های دلاری که دریافت می کنند برای داخل ایران مقرون به صرفه و مناسب نیستند. سایت هایی از جمله: کاهوت Kahoot.com و یا کلاس میکر Classmaker.com

در این بین سایت های داخلی وجود دارند که امکاناتی را به کاربران خود ارائه می دهند اما پس از کمی کار کردن و با توجه به هزینه ها، نیازهای مدرسین و یا موسسات را برآورده نمی کنند. سایت هایی از جمله آزمون 24 یا سایت آزمون ساز

البته شایان ذکر است که ممکن است این سایت ها نیازها و ویژگی هایی که یک مدرس به دنبال آن است را در اختیار کاربران خود بگذارند.

اما چرا سایت اختصاصی؟

همانطور که گفته شد هر موسسه، مجموعه و یا مدرس در انجام کارهای روزمره در آموزش آنلاین و یا برگزاری آزمون ها نیاز هایی دارد.

برای مثال یک مدرس قصد فروش اشتراک ویژه برای ارائه دسترسی به دانش آموزان برای شرکت در آزمون ها را دارد و یا یک موسسه و مرکز آموزشی از جمله مراکز آموزش زبان و فنی حرفه ای نیازی به ایجاد ثبت نام برای عموم ندارند.

صرفا هدف راه اندازی سایت برای، دانش آموزان و دانشجویان همان مرکز است که دسترسی ها را ادمین سایت ایجاد کرده و از طریق پیامک، ایمیل و یا هر روشی برای آنها ارسال می کند.

برای پیاده سازی چنین ویژگی ها و امکانات اختصاصی نیازمند طراحی سایت و پلتفرم اختصاصی است.

اولین ویژگی جذاب سایت اختصاصی

نکته ای که شاید در این میان جذاب باشد که اشاره به آن خالی از لطف نیست، سرعت بالا در برگزاری آزمون بدون خراب شدن و یا اصطلاحا Down شدن سایت است.

چرا که آموزش ها و آزمون ها برای کاربران اختصاصی موسسه، مرکز آموزشی و یا مدرسه خاص است.

و این اتفاق باعث مدیریت راحت تر با حداکثر سرعت و امنیت برای کاربران همراه خواهد بود.

در حین آزمون دیگر کاربری با مشکلات مواجه نمی شود.

با همان آزمون یا آموزشی مواجه خواهد شد که انتظارش را دارد.

ویژگی دوم پلتفرم اختصاصی

ویژگی دیگر اینکه سایت دقیقا برای همان مرکز آموزشی ایجاد می شود و کپی رایت محتوا متعلق به آن مرکز خواهد بود.

در نتیجه مدرسین محترمی که آزمون های اختصاصی خود را ایجاد کرده اند می توانند با خیال راحت آزمون و محتواهایی که سال های برای تولید آن زحمت کشیده اند را بدون دغدغه های انتشار بدون اجازه و یا کپی شدن در سایت های رقیب در سایت بارگزاری کنند.

و اما سومین ویژگی

پشتیبانی، نگه داری، به روز رسانی و افزودن ویژگی های جدید به سایت در آینده امری سریع و آسان است.

فرض کنید در آینده شما قصد اضافه کردن یک ویژگی به پلتفرم آنلاین خود را دارید اما سامانه آنلاینی که از آن اکانتی را تهیه کرده اید این امکان را در سامانه خود تعبیه نکرده است.

در این صورت یا بایستی به کل از بهره مندی از این امکان صرف نظر کنید و یا با پرداخت هزینه بالا به سامانه مربوطه این امکان برای شما برنامه نویسی شود.

البته بسیاری از این پلتفرم ها چنین کاری را انجام نخواهند داد چرا که ممکن است در این میان برای سایر کاربران و یا حتی کارکرد پلتفرمشان مشکلاتی ایجاد شود.

چرا طراحی سایت با وردپرس؟

چرا طراحی سایت آزمون آنلاین با وردپرس
چرا طراحی سایت آزمون آنلاین با وردپرس

پایا وب مجری تخصصی در طراحی سایت های اختصاصی وردپرس از این سیستم مدیریت محتوایی قدرتمند برای ایجاد سایت های آموزشی و یا آزمون ساز آنلاین مطابق با سلیقه مشتری استفاده می کند.

بیشتر بخوانید : وردپرس چیست و چرا رایگان است؟

سی ام اس وردپرس از سال 2004 طراحی شده و تاکنون تغییرات زیادی را تجربه کرده است.

این چکش کاری طی سال ها این پلتفرم را به یکی از بهترین و شاید به جرات بتوان گفت بهترین پلتفرم سایت ساز آنلاین تبدیل کرده است.

افزونه های متعددی در موضوعات مختلف برای وردپرس توسط برنامه نویسان با تجربه با توجه به نیاز جهانی طراحی و برنامه نویسی شده است.

سیستم آموزشی هم از این قاعده مستثنا نبوده است و افزونه های بسیار پیشرفته و حرفه ای برای ایجاد سایت های آموزشی آنلاین، سایت ها آزمون آنلاین ایجاد شده اند.

از جمله پیشرفته ترین این افزونه ها می توان به لرن دش یا لیفتر ال ام اس اشاره کرد.

این افزونه ها بسیار قدرتمند و پیشرفته هستند و برای هر گونه طراحی سایت آموزشی آنلاین و طراحی هر نوع آزمون اختصاصی کاربرد دارند.

در نهایت به دلیل متن باز بودن سورس کد این افزونه ها، امکان اختصاصی سازی آنها نیز وجود دارد. از جمله ایجاد درگاه های پرداخت یا حق اشتراک اختصاصی.

ویژگی های سایت ها آموزشی و آزمون سایت آنلاین

آزمون آنلاین
آزمون آنلاین

از جمله ویژگی های بی نظیر این افزونه ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد بی نهایت دوره آموزشی آنلاین
 • ایجاد و ثبت نام بی نهایت دانش آموز و دانشجو
 • ایجاد بی نهایت حق اشتراک و عضویت مختلف با ویژگی های منحصر به فرد
 • مدیریت کامل دانشجویان و دانش آموزان
 • پروفایل اختصاصی برای دانشجویان و دانش آموزان
 • دوره های محرمانه و اختصاصی
 • برگزاری آزمون های آنلاین پیشرفته (زمان دار، چند گزینه ای و تشریحی)
 • امکان امتیاز دهی یا نمره دهی اختصاصی
 • گزارش گیری کامل از آزمون ها
 • دریافت خروجی و گزارش از لیست و وضعیت کاربران
 • کد تخفیف و درگاه پرداخت
 • بخش نقد و بررسی آزمون ها و دوره ها
 • فروم گفت و گوی آنلاین برای کاربران
 • ارسال نوتیفیکشن اختصاصی از طریق ایمیل و پیامک
 • فروش جزوه و کتاب
 • دانلود جزوات آموزشی
 • و امکانات متعدد دیگر

برای آگاهی از سایر امکانات در تلگرام به شماره 09353525725 و پشتیبانی طراحی سایت پایا وب پیام ارسال کنید.

برای مطلع شدن از هزینه طراحی سایت آزمون آنلاین و یا سایت آموزش آنلاین با ما به شماره 09129464168 تماس گرفته و یا از طریق تلگرام برای برآورد زمان و هزینه انجام پروژه در ارتباط باشید.

بیشتر بخوانید : طراحی سایت آموزش