تاریخچه وردپرس
۲۰
آذر

تاریخچه وردپرس خوب ، بد ، زشت

با تاریخچه وردپرس آشنا هستید؟ ده سال پیش، وردپرس فقط یک فورک بود که معنی لغوی انگلیسی آن چنگال است. نه از نوعی که هنگام شام از آن استفاده میشود. بلکه فورکی که در دنیای توسعه دهندگان نرم افزار استفاده میشود منظور از fork فراخوان منشعب یا فرخوان سیستمی است.

با توجه به آنچه در ویکی پدیا آمده است، زمانی fork اتفاق می افتد که توسعه دهندگان برنامه یک کپی از کد منبع یک بسته نرم افزاری برداشته و توسعه مستقلی روی آن ایجاد و یک نرم افزار مجزا ایجاد کنند. این اصطلاح فقط شامل یک شاخه توسعه نمی باشد، بلکه شکلی از تفرقه و انشعابی در انجمن توسعه دهندگان است.

برنامه نویس مت مولنویگ پسر یک مهندس نرم افزار در سن 18 سالگی، برای به اشتراک گذاشتن عکس های سفرش در واشنگتن دیسی از سیستم b2 موسم به cafelog در وبلاگ Photomatt.net استفاده کرد که این به وبلاگ رسمی مت تغییر کرد.

یک سال بعد، میشل والدریگی کسی که b2 را منتشر کرده بود، انتشار بروزرسانی های این سیستم عامل را متوقف کرد، که این باعث شد مولنویگ نرم افزار b2 را به سرعت آشکار کند (آن را به روز کرده و نیازهای وبلاگ نویسی خود را برطرف کرد). مت در سن هجده سالگی یک وبلاگ نویس فعال بود، و این همان چیزی است که او در یک بخش از وبلاگ با عنوان “معماهای نرم افزار بلاگ نویسی” گفت که تولد وردپرس ده سال پیش بود:

… نرم افزار ورود به سیستم من (به معنای b2) ماهها به روز نشده بود و توسعه دهنده اصلی (میشل والدریگی) ناپدید شده بود، و من فقط می توانستم امیدوار باشم که خوب باشد.

… خوشبختانه، سیستم b2 / cafelog ، لایسنس GPL (لایسنس برنامه های متن باز) بود، به این معنی که من می توانستم از کدهای پایه موجود برای ایجاد یک فورک استفاده کنم، همه چیز خوب بود اگر میشل بود و می توانست در آن لحظه کار کند…

من تصمیم گرفته ام که در دوره عملی که می خواستم شرکت کنم، تنها چیزی که من نیاز داشتم یک نام بود. چه کاری باید انجام بده؟ خوب، بهتر بود که قابلیت انعطاف پذیری MovableType را داشته باشد، تجزیه ای از TextPattern باشد، قابلیت هک b2 را داشته و بلاگر به راحتی آنرا تنظیم کند.

یکروزی این امکان پذیر است، درست است؟

من از طریق ایمیل با مت مولنویگ تماس گرفتم اما هیچ وقت پاسخ نگرفتم چون حدس می زنم او واقعاً مشغول باشد، و اینکه او هر روز هزاران ایمیل دریافت می کند بنابراین ناراحتی هم ندارم. اما این داستان یک مرد اختصاصی است و چگونگی تغییر دید وی در دنیای انتشار وب برای همیشه است.

پست معمای غیرقابل حل نرم افزار وبلاگ مت، پاسخی را از مایک لیتل، که اکنون متخصص وردپرس و یک نام بزرگ در انجمن وردپرس است، دریافت کرد. ساعت 3:58 بعد از ظهر در تاریخ 25 ژانویه 2003، پست مایک به این صورت بود:

مت،

اگر شما در مورد فورک b2 جدی هستید، من علاقه مند به همکاری می باشم. من مطمئن هستم که یک یا دو نفر دیگر هم در انجمن هستند که علاقه مند باشند. شاید یک پست به فروم B2، که نشان می دهد یک فورک می تواند یک نقطه شروع خوب باشد.

پنل B2/Cofelog

برگردیم به درس تاریخ

بنیانگذاران اولیه وردپرس

مت Matt همه چالش هایی را که نویسندگان با انتشار در وب روبرو بودند از بین برده بود. چشم انداز او این بود که انتشار وب را برای شما و من آسان کند.

او پیش از استقرار در b2، پلت فرم های مختلف وبلاگ از جمله الگوهای متن و انواع متحرک را امتحان کرد. اما با ناپدید شدن میشل، مت در بن بست قرار گرفت.

او آمادگی این را نداشت که وبلاگ خود را رها کند، بنابراین تصمیم گرفت که b2 را فورک کند. شما همچنین می توانید استدلال کنید که او فرصت خود را در همان جا دید و آن را از آن خود کرد.

مایک با او همکاری کرد و با یکدیگر وردپرس را از فورک که صرفاً توسط كمتر از ده (10) نفر استفاده میشد به سمت اسكریپت امروز سوق دادند.

این مرحله باعث شد که مت مولنویگ و مایک لیتل اولین بنیانگذاران آنچه اکنون به عنوان وردپرس شناخته می شوند، باشد. من کریستین ترملو را به آن لیست اضافه خواهم کرد زیرا نام تجاری وردپرس ایده او بود. بنابراین، بله ، مت و مایک زمینه را به وجود آوردند، اما بدون کریستین وردپرس با نامی که امروز می شناسیم و دوست داریم وجود نداشت.

جدول زمانی یا Timeline وردپرس

در اول آپریل 2003، مت یک فورک b2 ایجاد کرد و همان را در سورس فورج ذخیره کرد. سورس فورج  یک مخزن مبتنی بر وب از کدهای پایه‌است. سایت متمرکزی برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزار برای کنترل، مدیریت و توسعه نرم‌افزارهای متن باز است.

از اینجا ، مت بر استانداردسازی کد و مفاهیم HTML متمرکز شد. به خاطر داشته باشید که هدف کلی او ساده کردن سکو برای میانگین معمولی بدون مهارت های PHP یا MySQL بود.

بنابراین ، مت تغییرات معنایی در index.php ایجاد کرد، همان فایلی که صفحه اصلی وبلاگ شما را بارگذاری می کند.

هدف او برای انطباق دقیق XHTML بود، که به وب سایت های وردپرس امکان بارگیری نسبتاً خوبی در مرورگرها و دستگاه های مختلف را می دهد. این بدان معناست که او چند برچسب اضافی را حذف کرده و چند مسئله شناخته شده b2 را ثابت کرده است.

کل این زمان میشل کجا بود؟ هیچکس نمیداند. 😁

سه هفته بعد، مایک برای رفع پرونده های گمشده، فایل های موجود در فورک b2 را تغییر داد.

این نخستین تثبیت مایک شد که با ویژگی گزیده ای همراه بود که به کاربران WP اجازه می دهد خلاصه های سفارشی را در فیدهای RSS در میان مکانهای دیگر اضافه کنند.

تقریباً در همان زمان، مت اولین ویژگی خود را ، WP-Texturize، معرفی کرد که متن را “… بصورت صحیح تر تایپی” مطابق با نویسنده سیوبن مک کیون متن میسازد.

در همان ماه، مت WordPress.org را راه اندازی کرد، که انجمن ها، اسناد شماتیک و یک وبلاگ پیشرفته را پشتیبانی میکرد. در صفحه اصلی ، این نوشته وجود دارد:

“وردپرس یک بستر انتشار شخصی معنایی با تمرکز بر زیبایی شناسی، استانداردهای وب و قابلیت استفاده است.”

این دیدگاه مت بود و به زودی، WordPress.org، به یک جامعه رو به رشد وردپرس تبدیل می شود.

سایت wordpress.org مشارکت و درگیر شدن کاربران را آسانتر کرده است. این مسئله هرگز اهمیتی نداشت، اکثر افرادی که وردپرس را امتحان کردند، این موضوع را مهیج و جالب یافتند و راه هایی پیدا کردند و به دنیای آن وارد شدند.

افرادی که از وردپرس استفاده می کردند به سرعت رشد کرد و از وبلاگ نویسان، توسعه دهندگان و افراد معمولی تشکیل شد.

انجمن های پشتیبانی روز به روز محبوبیت بیشتری پیدا کردند. به طور کلی، آنها کافی نبودن ، بنابراین نیاز به ایجاد اسناد رسمی وردپرس بود. هفت ماه بعد در دسامبر 2003 زمانی که ویکی وردپرس بخاطر ضرورت متولد شد، این اتفاق افتاد.

ویکی به سرعت از تالارهای پشتیبانی پیشی گرفت زیرا “… به نظر می رسید که روشی بسیار غیر رسمی و آزاد برای ایجاد اسناد بود.”

ویکی روی مدیاویکی ساخته شده بود، همان اسکریپت در پشت پروژه های عظیمی مانند ویکی پدیا. بعداً ویکی وردپرس به “Codex” اصلاح شد، اصطلاحی که توسط Monkinetic در اتاق چت وردپرس پیشنهاد شد که البته امروزه این آموزش به code reference وردپرس تغییر پیدا کرده است.

این پایان کار نبود، مت و مایک بیش از صدها تغییر را روی وردپرس اعمال کردند. این بدان معناست که مخزن WordPress در Sourceforge همچنان در حال رشد بود و با رشد ویژگی های جدیدی از قبیل تغییر در پنل مدیریت، پیشرفت در مراحل نصب، هک b2links مایک و برند WordPress به وجود آمد.

مایک و مت به ویژه مشتاق ایجاد یک فرآیند نصب آسان بودند که وردپرس به آن مشهور است.

b2 میشل یک فرآیند پیچیده نصب و پیکربندی را شامل میشد، زیرا به گفته خودش، هنگامی که b2 را توسعه می داد، هنوز هم پی اچ پی را یاد می گرفت. به عبارت دیگر، کارهای اولیه مت و مایک شامل تغییر بسیاری در مورد کد میشل و ایجاد ترفندها بود.

چند هفته بعد از اینکه مت اعلام کرده بود که b2 را فورک کرده، b2 چندین فورک دیگر از جمله b2evolution که توسط فرانیسکو پلانگیو، یک توسعه دهنده از فرانسه فورک شده بود، و b2++ که توسط دوننچا اوکاویم از ایرلند، کسی که مشتاق به جدا کردن کد از نمایش بود، فورک شده بود، را داشت.

این باعث می شود تا کاربران به راحتی طراحی سایتهای خود را تغییر دهند. مت احساس کرد که سیستم وسوسه انگیز دونچا “آنقدر دردناک” است که نمی خواست آن را به کسی تحویل دهد، بنابراین سیستم قالب وردپرس تا سال 2005 اجرا نشد.

با وجود فورک های مختلف در همه جا، میشل در 23 می 2003 تصمیم گرفت وردپرس را با شاخه رسمی از b2 بسازد. چهار روز بعد در 27 می 2003، وردپرس 0.7 اولین نسخه وردپرس منتشر شد.

اولین نسخه وردپرس

در حالی که اکثر کدهای اساسی برای B2 بود، کاربران با ویژگی های جدیدی از جمله مدیر پیوندهای وردپرس برخورد کردند که به بلاگ نویسان امکان ایجاد بلاگرول را می داد.

یک بلاگرول (Blogroll) لیستی از وب سایتهایی است که مرتبا به صورت لینک در وبلاگ ها استفاده می شوند. این لیست لینکها جهت مرتبط کردن علاقمندی های صاحبان سایتها با یکدیگر و ایجاد پیوستگی با وبلاگهای دیگر استفاده می شوند.

انتشار وردپرس 0.7 باعث رشد پایه کاربری WordPress شد. در 29 می 2003، مت از دونچا خواست که b2 ++ را با وردپرس ادغام کنند. دونچا از اینکه تعداد توسعه دهندگان را به سه نفر افزایش یافته خوشحال شد. از طرفی، فرانسوی به این موضوع چندان مشتاق نبود و احساس می کرد که وردپرس “… کار زیاد در مقابل سود کم” است.

مت یک محقق دانایی است، بنابراین وی برای درک خواسته و علاقه وبلاگ نویسان و توسعه دهندگان وب انجمن های b2 را بازدید کرد. هنگامی که وردپرس 0.71 یک ماه پس از وردپرس 0.7 منتشر شد، دارای ویژگی های جدیدی برای جلب رضایت وبلاگ نویسان و توسعه دهندگان بود.

این پیشرفت ها شامل ارتقاء به پنل ادمین و فرایند به روز رسانی به همراه پیشرفت هایی در مدیریت لینک ها است. باگ ها و مشکلات امنیتی وردپرس 0.7 برطرف شد و عملکرد ورود OPML معرفی شد. OPML یک فرمت XML است. و برای تبادل اطلاعات بین برنامه ها صرف نظر از سیستم عامل استفاده می شود .

در همان سال یعنی سال 2003، الکس کینگ و داگال کمپبل به وردپرس جهش کردند. داگال اولین ثبت خود را در ماه سپتامبر انجام داد. وی عملکرد RSS را با استفاده از واکنش HTTP 304 برای کاهش بار سرور در ساخت وردپرس سریعتر افزود.

الكس در آگوست 2003 به عنوان توسه دهنده مشارکت کننده تبدیل شد، اما پیشنهادات وی برای احاطه محتوا با برچسب های HTML هرگز مورد استفاده قرار نگرفت، زیرا بجای آنها سیستم پلاگین یا همان افزونه اضافه شد.

در اواخر سال 2003، مت شروع به تغییر نام فایل های “b2” به “wp-” در فرآیندی که الکس کینگ آن را تغییر نام بزرگ خواند، کرد. این “تغییر نام بزرگ” باعث ایجاد تعدادی از ناسازگاریها شد اما برای آینده وردپرس مهم و لازم بود. مت همچنین بسیاری از پرونده ها را در پوشه های wp-admin و wp شامل می کند.

با نزدیک شدن به پایان سال 2003، رایان بورن به اجتماع آنها پیوست. او از همکاری قدیمی در پروژه های منبع باز مانند هسته لینوکس و گنوم داشت.

مشارکت وی در وردپرس منجر به توسعه سیستم افزونه شد. مت اولین کسی بود که یک افزونه مفید، افزونه blogtimes، را ایجاد کرد که گزارشی را هنگام ایجاد پست میدهد.

پیش از این، وی افزونه سلام دالی را تهیه کرده بود تا نشان دهد که چگونه افزونه ها استفاده می شود.

در ماه می 2004، یک سال پس از اولین نسخه اما با یک جامعه فعال و رو به رشد، توسعه دهندگان WordPress 1.2 را منتشر کردند که شاهد پیشرفت های اساسی بود.

وردپرس نسخه 1

و به لطف صدور مجوز جدی توسط شرکت Six Apart، که بخاطر بلاگهای نوع متحرک شناخته شده است، دانلود وردپرس از 8000 در ماه آوریل به 19.000 در ماه می افزایش یافت.

سیستم قالب که امروزه بسیار مورد علاقه می باشد، در سال 2005 در کنار صفحات استاتیک منتشر شد. همه اینها در WordPress 1.5 alias Strayhorn دسته بندی بود.

وردپرس نسخه 1.5

یک بک اند UI (رابط کاربری) جدید، عملکرد کشینگ یا ذخیره مداوم و نقش های کاربری جدید بعداً در همان سال در وردپرس 2.0 (Duke) معرفی شد. من اینها را قرار خواهم داد تا بدانید، تمام نسخه های وردپرس با نام افسانه های موسیقی جاز نامگذاری شده اند.

سال 2006 به اندازه سالهای گذشته رشد توسعه نداشت و نسخه جدیدی منتشر نشد. اما سرمایه گذاران شروع به جدی گرفتن مت کردند ، بنابراین در سال 2006 اولین شرکای سرمایه گذاری به تیم وردپرس ملحق شدند. میلیون ها دلاری که آنها وارد این شرکت کرده اند، شرکت را تحت تأثیر قرار داد، و بودجه بیشتری در سال 2008 بدست آمد و در زمانی بود که وردپرس فقط هجده کارمند داشت.

ده سال پس از انتشار اولین نسخه، وردپرس بیش از دویست کارمند و بیش از بیست هزار توسعه دهنده مشارکتی در سراسر جهان داشت.

بیشتر از این چی؟ وردپرس بیش از شصت (60) میلیون وب سایت دارد که حدود هجده درصد (18٪) وب ها را تشکیل میدهد. این تعداد روزانه در حدود صد هزار (100.000) سایت در حال افزایش است. این پلتفرم در حال پیشرفت است و در تاریخ 12 دسامبر 2013، وردپرس 3.8 را منتشر شد. آیا پلتفرم خود را به روزرسانی کرده اید؟

وردپرس 3.8

جوایز وردپرس مت

مت، خبره موسیقی جاز، جوایز زیادی را دریافت کرده است. در سال 2007، وی توسط PC World به عنوان شانزدهمین فرد مهم در اینترنت معرفی شد. در سال 2008، وی توسط دانشکده مدیریت تجارت دانشگاه Fox، جایزه مبتکر فناوری اطلاعات را دریافت کرد. در سال 2009 ، او به افتخاری انجمن دانشمندان دانشگاه معرفی شد. در همان سال، به دلیل فعالیتش با وردپرس، به او جایزه بهترین CMS منبع آزاد داده شد.

پس از آن جوایز در اواخر سال 2012 به طور مداوم ادامه پیدا کرد، مت آن را به لیست سی امین فوربز 2012 در زیر30 لیست رسانه تبدیل کرد. علاوه بر این، مت حامی چندین سازمان بشردوستانه مانند بنیاد نرم افزار آزاد، پروژه معصومیت، بنیاد الکترونیکی مرزی و Archive.org است.

من می توانم در مورد وردپرس و مت ادامه بدهم، اما این موضوع به یک پست کامل نیاز دارد. بنابراین این موضوع را در اینجا پایان می دهم. آیا باید به خوب، بد و زشت وردپرس نگاهی بیندازیم؟

مزایای وردپرس

راحتی در استفاده

نصب ، پیکربندی (یا نبود آن) و استفاده از WordPress آسان است. شما می توانید بدون مشکل، پست جدید، صفحات، تصاویر و سایر موارد را به سرعت اضافه کنید.

این بدان معناست که می توانید در موضوعات مهم متمرکز شوید زیرا تلاش و زمان کمی برای قالب بندی و طراحی وب سایت خود نیاز دارید.

انعطاف پذیری و قابلیت دسترسی

با دانستن اینکه وردپرس مبتنی بر مرورگر است، می توانید به شرط داشتن یک اتصال اینترنتی به وب سایت WP خود در هر جایی وارد شوید.

با معرفی وردپرس برای موبایل، حتی می توانید به وب سایت خود از دستگاه تلفن همراه وارد شده و ویرایش کنید.

رابطه دوستانه وردپرس با سئو

عنکبوت های موتورهای جستجو دارای نقطه‌ای نرم برای وردپرس هستند، زیرا کد ساده و تمیز است و باعث می شود موتورهای جستجو نتوانند محتوای شما را کراول و ایندکس کنند. علاوه بر این، می توانید سایت را با کلمات کلیدی، متا در بخش head، برچسب ها و افزونه های SEO مانند Yoast بهینه کرد.

هیچ کلاینت FTP یا ویرایش HTML لازم نیست

برای ایجاد یا ویرایش پست ها و صفحات نیازی به دانش HTML نیست. فقط کشیدن و رها کردن است. از این گذشته، می توان بدون نرم افزار FTP، فایل ها را در سایت وردپرس بارگذاری کرد.

یک وبلاگ آماده برای شروع کار

وردپرس در ابتدا به عنوان یک بستر وبلاگ نویسی ساخته شده بود، به این معنی که پس از نصب ، نیازی به یک نرم افزار جداگانه وبلاگ نویسی نیست. با وردپرس میتوان یک وبلاگ، وب سایت یا ادغام این دو را ایجاد کرد.

معایب وردپرس

حفره های امنیتی

PHP مستعد دچار شدن به بسیاری از مشکلات امنیتی و باگ ها است. به همین دلیل وردپرس به روزرسانی های منظم را منتشر می کند، این مهم است که همیشه بستر وردپرس به روز شود.

بدون این به روزرسانی ها، امکان هک وب سایت وجود دارد. اگر واقعاً می خواهید در سیستم پشتیبان خوبی مانند VaultPress سرمایه گذاری بی خطری داشته باشید یا به یک سرویس امنیتی مانند Sucuri فکر کنید، فقط کافی است پلتفرم وردپرس خود را به روزرسانی کنید.

اصلاح قالب ها نیاز به دانش PHP دارد

متأسفانه، تغییراتی وجود دارد که نمی توان با استفاده از افزونه ها پیاده سازی کرد. این تغییرات مستلزم ویرایش فایلهای قالب وردپرس است.

تنها مشکل این است که باید دانش قابل قبولی از PHP داشته باشند یا چیزی را بشکنند.

البته با صفحه ساز های جدیدی که برای وردپرس از جمله Visual Composer یا Elementor ایجاد شده بسیاری از نیازهای برنامه نویسی اختصاصی برطرف شده است.

ناسازگاری افزونه ها

هنگامی که نسخه جدیدی از وردپرس منتشر شد، نویسندگان برای به روزرسانی افزونه های خود وقت گذاشتند که منجر به بروز مشکلات ناسازگاری شد.

این می تواند به مشکلات عملکردی منجر شود به ویژه اگر برای اجرای فرایندهای مهم در سایت وردپرس خود به یک افزونه (یا افزونه ها) اعتماد کنید.

طراحی سایت وردپرس